‹ Prev
Next ›
Brother LC1100 Inkjet Cartridges CMYK Multipack LC1100VALBP
9 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- DCP Inkjet: DCP-6490 - DCP-6690CW - DCP-185C - DCP-387C - DCP-585CW - DCP-383C - DCP-385C
- Inkjet Printer: DCP-385C - MFC-490CW - MFC-5890CN - MFC-790CW - MFC-5490CN - MFC-5895CW - MFC-6890CDW - DCP-585CW - DCP-6690CW - DCP-J715 - DCP-J715W - MFC-990CW - DCP-395CN - MFC-6490CW - MFC-795CW
- MFC Inkjet: MFC-5490CN - MFC-5895CW - MFC-6490 - MFC-5890CN - MFC-790CW - MFC-990CW - MFC-490CW - MFC-6490CW - MFC-795CW
- Brother
- Original Brother inkjet cartridge
- Standard Yield
- Compatible with: MFC-490CW, 790CW, 990CW, 5490CN, 5890CN, 6490CW, 6890CDW DCP-185C, 385C, 585CW, 6690CW
- Colour: Black, Cyan, Magenta and Yellow
- Page yield: 450 Black, 325 Colour (each)
Product Details
General Information
| Colour | Black, Cyan, Magenta and Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | DCPJ-715W MFC-J615W MFC-5895CW MFC5890CN MFC-5490CN MFC-490CW MFC-795CW MFC-6490CW MFC-790CW MFC-6890CDW MFC-990CW DCP-6690CW DCP-185C DCP-395CN |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Black ink page yield | 450 pages |
| Colour ink page yield | 325 pages |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Malaysia |
| Width | 180 mm |
| Depth | 65 mm |
| Height | 190 mm |
| Weight | 214 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 67 x 217 x 178 mm |
| Package weight | 315 g |
| Pallet gross height | 16.3 cm |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Pallet gross weight | 158.2 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Purchase this value LC1100VALBP Multipack to save on genuine Brother cartridges. Containing the high yield LC1100BK, LC1100C, LC1100M and LC1100Y cartridges, it enables you to conveniently replace all of your ink for less so that your printer continues to deliver the best possible results.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: KF01286Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: JT5239918 Stock Available
-
Product Code: KF01283448 Stock Available
-
Product Code: KF04115385 Stock Available
-
Product Code: NORDIV52509 Stock Available
-
Product Code: JDC2257014 Stock Available
-
Product Code: NORA4SBLPlease Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NOR1226518 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
People who bought this also bought
-
Product Code: KF01286Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: JT5239918 Stock Available
-
Product Code: KF01283448 Stock Available
-
Product Code: KF04115385 Stock Available
-
Product Code: NORDIV52509 Stock Available
-
Product Code: JDC2257014 Stock Available
-
Product Code: NORA4SBLPlease Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NOR1226518 Stock Available