Brother LC1100C Inkjet Cartridge Cyan LC1100C
- Works with Original
- Brother
- DCP Inkjet: DCP-185C - DCP-385C - DCP-387C - DCP-6690CW - DCP-6490 - DCP-383C - DCP-395CN - DCP-565CW - DCP-J715W - DCP-585CW
- Inkjet Printer: DCP-6690CW - MFC-6490CW - MFC-795CW - DCP-395CN - DCP-J715 - DCP-J715W - MFC-490CW - MFC-990CW - DCP-385C - MFC-5490CN - MFC-5895CW - MFC-790CW - DCP-585CW - MFC-5890CN - MFC-6890CDW
- MFC Inkjet: MFC-490CW - MFC-5890CN - MFC-790CW - MFC-5490CN - MFC-5895CW - MFC-6490 - MFC-6890CDW - MFC-J615W - MFC-990CW - MFC-6490CW - MFC-795CW
- Brother
- Page yield: up to 325
- Colour: Cyan
- Compatible with: MFC-490CW, 790CW, 795CW, 990CW, 5490CN, 5890CN, 6490CW, 6890CDW DCP-185C, 385C, 395CN, 585CW, 6690CW, J715W DCP-185C, 385C, 395CN, 585CW, 6690CW, J715W
- Original Brother inkjet cartridge
- Standard yield
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 325 pages |
| Print technology | Inkjet printing |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 85 mm |
| Depth | 24 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 39 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 26 x 123 mm |
| Package weight | 68 g |
| Pallet gross height | 15.7 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 231 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Approximate page yield (A4, colour) | 325 pages |
| Case or master carton quantity | 5 pc(s) |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Specially designed for optimum printing performance, this genuine Brother LC1100C Ink Cartridge in Cyan ensures your prints are produced with richer colours and in perfect clarity. Compatible with a range of printers, our easy to install cartridges will help you produce long-lasting documents that won’t smudge or fade over time.\n\nWith the LC1100C Ink Cartridge in Cyan you don’t have to compromise on quality. Expertly designed to work seamlessly with your Brother printer, the LC1100C replacement cartridge provides you with impressive results, time after time. The LC1100C’s high quality output is thanks to the design of their specialist print heads, which ensures the creation of smoother and finer printed images.\n\nThough using cheaper, non-branded refill cartridges might save you money in the short-term, these often-inferior products can cause numerous printing problems and even damage your machine – so is it really worth the risk? \n\nBy choosing a genuine LC1100C Ink Cartridge, you’ll ensure that your printer continues to perform at its very best and also that any warranty you hold remains valid, providing you with extra peace of mind all round.\n\nEnsure you don’t run out by purchasing the LC1100C today.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: GH01953Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: BA6597813 Stock Available
-
Product Code: BA6597513 Stock Available
-
Product Code: BA659686 Stock Available
-
Product Code: ES99010202 Stock Available
-
Product Code: BC410984 Stock Available
-
Product Code: HPN9K07AE89 Stock Available
-
Product Code: HPN9K08AE28 Stock Available
-
Product Code: HPCN045AE35 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
People who bought this also bought
-
Product Code: GH01953Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: BA6597813 Stock Available
-
Product Code: BA6597513 Stock Available
-
Product Code: BA659686 Stock Available
-
Product Code: ES99010202 Stock Available
-
Product Code: BC410984 Stock Available
-
Product Code: HPN9K07AE89 Stock Available
-
Product Code: HPN9K08AE28 Stock Available
-
Product Code: HPCN045AE35 Stock Available