Brother LC1100M Inkjet Cartridge Magenta LC1100M
- Works with Original
- Brother
- DCP Inkjet: DCP-565CW - DCP-383C - DCP-385C - DCP-387C - DCP-395CN - DCP-585CW - DCP-6490 - DCP-185C - DCP-6690CW - DCP-J715W
- MFC Inkjet: MFC-5895CW - MFC-6490 - MFC-490CW - MFC-990CW - MFC-5890CN - MFC-6890CDW - MFC-5490CN - MFC-6490CW - MFC-790CW - MFC-795CW - MFC-J615W
- Inkjet Printer: DCP-385C - MFC-5490CN - MFC-5890CN - MFC-5895CW - MFC-790CW - DCP-395CN - DCP-6690CW - DCP-J715 - DCP-J715W - MFC-6490CW - MFC-795CW - MFC-990CW - DCP-585CW - MFC-490CW - MFC-6890CDW
- Brother
- Page yield: up to 325
- Colour: Magenta
- Compatible with: MFC-490CW, 790CW, 795CW, 990CW, 5490CN, 5890CN, 6490CW, 6890CDW DCP-185C, 385C, 395CN, 585CW, 6690CW, J715W
- Standard Yield
- Original Brother inkjet cartridge
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 325 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 85 mm |
| Depth | 24 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 38 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 26 x 123 mm |
| Package weight | 68 g |
| Pallet gross height | 15.7 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 228 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Approximate page yield (A4, colour) | 325 pages |
| Case or master carton quantity | 5 pc(s) |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
With the LC1100M Ink Cartridge in Magenta you don’t have to compromise on quality. Expertly designed to work seamlessly with your Brother printer, the LC1100M replacement cartridge provides you with impressive results, time after time. The LC1100M’s high quality output is thanks to the design of their specialist print heads, which ensures the creation of smoother and finer printed images.\n\nThough using cheaper, non-branded refill cartridges might save you money in the short-term, these often-inferior products can cause numerous printing problems and even damage your machine – so is it really worth the risk?\n\nBy choosing a genuine LC1100M Ink Cartridge, you’ll ensure that your printer continues to perform at its very best and also that any warranty you hold remains valid, providing you with extra peace of mind all round.\n\nEnsure you don’t run out by purchasing the LC1100M today.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BA6597113 Stock Available
-
Product Code: BA6597813 Stock Available
-
Product Code: BA659686 Stock Available
-
Product Code: ES99010202 Stock Available
-
Product Code: HPCN047AE64 Stock Available
-
Product Code: HPCN045AE35 Stock Available
-
Product Code: HPCN046AE59 Stock Available
-
Product Code: NORN1000236 Stock Available
-
Product Code: DNUNORSH160Please Contact Us For Stock Availability
Alternative Products
Additional Documentation
People who bought this also bought
-
Product Code: BA6597113 Stock Available
-
Product Code: BA6597813 Stock Available
-
Product Code: BA659686 Stock Available
-
Product Code: ES99010202 Stock Available
-
Product Code: HPCN047AE64 Stock Available
-
Product Code: HPCN045AE35 Stock Available
-
Product Code: HPCN046AE59 Stock Available
-
Product Code: NORN1000236 Stock Available
-
Product Code: DNUNORSH160Please Contact Us For Stock Availability