‹ Prev
Next ›
Brother LC225XLC Inkjet Cartridge High Yield Cyan LC225XLC
Ships in 10-14 Business Days
Please Contact Us For Stock Availability
- Works with Original
- Brother
- DCP Inkjet: DCP-J4120DW - DCP-J4420DW
- Inkjet Printer: MFC-J4625DW - MFC-J5625DW - MFC-J5720DW - MFC-J4425DW - MFC-J4620DW - MFC-J5620DW - MFC-J4320DW - DCP-J4120DW - MFC-J4420DW - MFC-J5320DW - MFC-J5520DW
- MFC Inkjet: MFC-J4420DW - MFC-J5320DW - MFC-J5625DW - MFC-J4625DW - MFC-J5720DW - MFC-J4620DW - MFC-J5620DW
- Brother
- Prints 1,200 pages in accordance with ISO/IEC 24711.
- High quality genuine Brother cartridge.
- Prevents waste to save you paper, time and money.
- Using this Brother LC225XLC original high yield ink cartridge protects your printer warranty
- The LC225XL range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page even further.
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | Brother MFC-J4420DW, MFC-J4625DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 1200 pages |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 25 mm |
| Depth | 93 mm |
| Height | 116 mm |
| Weight | 40 g |
| Package weight | 73 g |
| Package type | Blister |
| Page yield footnote | ISO / IEC 24711 |
| Paper dimensions | A4 |
| Pallet gross height | 14.8 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 189.6 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
The high yield LC225XLC promises vibrant colours every time you print. With this cyan ink cartridge you can reduce downtime and boost productivity, whilst ensuring you get crisp colours even in the most demanding of environments. As it’s a high yield cartridge, the LC225XLC lasts longer than a standard cartridge but offers the same excellent quality results.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.