Brother LC225XLM Inkjet Cartridge High Yield Magenta LC225XLM
- Works with Original
- Brother
- Inkjet Printer: MFC-J4320DW - MFC-J4425DW - MFC-J5520DW - MFC-J4420DW - DCP-J4120DW - MFC-J4625DW - MFC-J5320DW - MFC-J5625DW - MFC-J4620DW - MFC-J5620DW - MFC-J5720DW
- MFC Inkjet: MFC-J4620DW - MFC-J5625DW - MFC-J5720DW - MFC-J5620DW - MFC-J4420DW - MFC-J4625DW - MFC-J5320DW
- DCP Inkjet: DCP-J4420DW - DCP-J4120DW
- Brother
- High yield
- Original Brother inkjet cartridge
- Page yield: up to 1,200
- Colour: Magenta
- For DCP-J4120DW, MFC-J4420DW, MFC-J4620DW, MFC-J4625DW, MFC-J5320DW, MFC-J5620DW, MFC-J5625DW and MFC-J5720DW
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | Brother MFC-J4420DW, MFC-J4625DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 1200 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 24 mm |
| Depth | 92 mm |
| Height | 117 mm |
| Weight | 40 g |
| Package weight | 73 g |
| Package type | Blister |
| Page yield footnote | ISO / IEC 24711 |
| Paper dimensions | A4 |
| Pallet gross height | 15 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 204 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
All Brother cartridges – including this LC225XLM high yield ink cartridge in magenta – are rigorously tested to ensure they provide customers with the most consistently reliable solution possible. \n\nThough cheap, non-branded refill cartridges are widely available, they’re simply not as compatible with your Brother printer. This can lead to issues with both printout quality and your machine’s performance – and these problems can sometimes prove costly to put right.\n\nThis genuine LC225XLM replacement ink cartridge ensures your printer continues to run glitch-free, providing you with better value in the long-term plus the peace of mind that comes from knowing you have a printing setup you can depend on.\n\nDesigned to last much longer than a standard cartridge, this high yield ink goes further without any loss of quality.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BA7359311 Stock Available
-
Product Code: BA73597Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: BA73595Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORNAVA41022 Stock Available
-
Product Code: NORFST57427 Stock Available
-
Product Code: NORDELTA6BPlease Contact Us For Stock Availability
Alternative Products
Additional Documentation
People who bought this also bought
-
Product Code: BA7359311 Stock Available
-
Product Code: BA73597Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: BA73595Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORNAVA41022 Stock Available
-
Product Code: NORFST57427 Stock Available
-
Product Code: NORDELTA6BPlease Contact Us For Stock Availability