‹ Prev
Next ›
Brother LC225XLY Inkjet Cartridge High Yield Yellow LC225XLY
Ships in 10-14 Business Days
Please Contact Us For Stock Availability
- Works with Original
- Brother
- Inkjet Printer: MFC-J4320DW - DCP-J4120DW - MFC-J4420DW - MFC-J4425DW - MFC-J4625DW - MFC-J5320DW - MFC-J4620DW - MFC-J5625DW - MFC-J5720DW - MFC-J5520DW - MFC-J5620DW
- MFC Inkjet: MFC-J4420DW - MFC-J4620DW - MFC-J5620DW - MFC-J5720DW - MFC-J4625DW - MFC-J5320DW - MFC-J5625DW
- DCP Inkjet: DCP-J4120DW - DCP-J4420DW
- Brother
- Prints 1,200 pages in accordance with ISO/IEC 24711.
- High quality genuine Brother cartridge.
- Prevents waste to save you paper, time and money.
- Using this Brother LC225XLY original high yield ink cartridge protects your printer warranty
- The LC225XL range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page even further.
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | Brother MFC-J4420DW, MFC-J4625DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 1200 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 25 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 40 g |
| Package weight | 73 g |
| Package type | Blister |
| Page yield footnote | ISO / IEC 24711 |
| Paper dimensions | A4 |
| Pallet gross height | 15 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 235.8 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
The LC225XLY promises vibrant colours every time you print. With this yellow ink cartridge you can reduce downtime and boost productivity, to ensure you get crisp colours even in the most demanding of environments. As it’s a high yield cartridge, the LC225XLY lasts longer than a standard cartridge but offers the same excellent quality results.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BA7359311 Stock Available
-
Product Code: BA73596Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: BA73595Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORNAVA41022 Stock Available
-
Product Code: NORFST57427 Stock Available
-
Product Code: NORDELTA6BPlease Contact Us For Stock Availability
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
People who bought this also bought
-
Product Code: BA7359311 Stock Available
-
Product Code: BA73596Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: BA73595Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORNAVA41022 Stock Available
-
Product Code: NORFST57427 Stock Available
-
Product Code: NORDELTA6BPlease Contact Us For Stock Availability