‹ Prev
Next ›
Brother LC227XLBK Inkjet Cartridge High Yield Black LC227XLBK
Ships in 10-14 Business Days
Please Contact Us For Stock Availability
- Works with Original
- Brother
- DCP Inkjet: DCP-J4120DW - DCP-J4420DW
- Inkjet Printer: MFC-J4120DW - MFC-J4420DW - MFC-J4320DW - MFC-J4425DW - MFC-J4620DW - MFC-J4625DW
- MFC Inkjet: MFC-J4620DW - MFC-J4625DW - MFC-J4420DW
- Brother
- Prints 1,200 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
- Using this Brother LC227XLBK original high yield ink cartridge protects your printer warranty
- The LC227XL / LC225XL range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page even further - LC227XLVALBP
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | Brother MFC-J4420DW, MFC-J4625DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 1200 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 30 mm |
| Depth | 91 mm |
| Height | 120 mm |
| Weight | 64 g |
| Package weight | 97 g |
| Package type | Blister |
| Page yield footnote | ISO / IEC 24711 |
| Paper dimensions | A4 |
| Pallet gross height | 14.8 cm |
| Products per pallet | 2000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 20 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Pallet gross weight | 190 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Brother ink cartridges are designed to work perfectly with our printers, giving you excellent results and value for money.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BA567004 Stock Available
-
Product Code: BA73595Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: HT00230Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORNC20Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORN50BK67 Stock Available
-
Product Code: NORN100036 Stock Available
-
Product Code: NORN1000236 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
People who bought this also bought
-
Product Code: BA567004 Stock Available
-
Product Code: BA73595Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: HT00230Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORNC20Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORN50BK67 Stock Available
-
Product Code: NORN100036 Stock Available
-
Product Code: NORN1000236 Stock Available