‹ Prev
Next ›
Brother LC422 Inkjet Cartridge CMYK Multipack LC422VAL
198 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- Inkjet Printer: MFC-J6940DW - MFC-J5345DW - MFC-J6540DW - MFC-J5740DW - MFC-J5340DW
- MFC Inkjet: MFC-J5345DW - MFC-J6590DW - MFC-J5340DW - MFC-J6540DW - MFC-J6540DWE - MFC-J6940DW - MFC-J5340DWE Ecopro - MFC-J5740DW
- Brother
- Each cartridge prints 550 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother LC422VAL ink cartridge multipack
- More economical than single pack purchases, reducing your cost per page
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using Brother LC422 original ink cartridges protects your printer warranty
Product Details
General Information
| Colour | Black, Cyan, Magenta and Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | MFC-J5340DW MFC-J5345DW MFC-J5740DW MFC-J6540DW MFC-J6940DW |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Black ink page yield | 550 pages |
| Colour ink page yield | 550 pages |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 60 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 151 g |
| Package weight | 200 g |
| Pallet gross height | 14.1 cm |
| Products per pallet | 800 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 200 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 25 pc(s) |
| Pallet gross weight | 180.8 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Looking for a cartridge that offers effortless performance every time you print? The Brother LC422VAL multipack (including black, cyan, yellow and magenta ink cartridges), with colour fade resistant properties guarantees smooth, reliable and top quality printouts from your first to your last print. Our perfectly balanced inks ensure your printer stays working at its best. Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother LC422VAL ink cartridges - worth it every time
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: NORSNG92779Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORPR15007 Stock Available
-
Product Code: NORDSCA332 Stock Available
-
Product Code: NORA4LAM150244 Stock Available
-
Product Code: NOR801867Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NOR56102NPlease Contact Us For Stock Availability
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
People who bought this also bought
-
Product Code: NORSNG92779Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORPR15007 Stock Available
-
Product Code: NORDSCA332 Stock Available
-
Product Code: NORA4LAM150244 Stock Available
-
Product Code: NOR801867Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NOR56102NPlease Contact Us For Stock Availability