‹ Prev
Next ›
Brother LC422XL Inkjet Cartridge High Yield CMYK Multipack LC422XLVAL
100 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- Inkjet Printer: MFC-J6940DW - MFC-J5340DW - MFC-J5740DW - MFC-J5345DW - MFC-J6540DW
- MFC Inkjet: MFC-J5345DW - MFC-J5740DW - MFC-J6540DW - MFC-J6590DW - MFC-J5340DWE Ecopro - MFC-J5340DW - MFC-J6540DWE - MFC-J6940DW
- Brother
- Value pack high yield inkjet cartridges to fit MFC-J5340DW / MFC-J5345DW / MFC-J5740DW /
- includes colours Black - Cyan - Magenta & Yellow
- 3000 page yield Black cartridge
- 1500 page yield Cyan Magenta & Yellow
Product Details
General Information
| Colour | Black, Cyan, Magenta and Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | MFC-J5340DW MFC-J5345DW MFC-J6940DW MFC-J5740DW MFC-J6540DW |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Black ink page yield | 3000 pages |
| Colour ink page yield | 1500 pages |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 105 mm |
| Depth | 244 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 256 g |
| Package weight | 325 g |
| Pallet gross height | 14.3 cm |
| Products per pallet | 640 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 160 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 20 pc(s) |
| Pallet gross weight | 222.8 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Looking for a cartridge that offers effortless performance every time you print? The Brother LC422XLVAL high yield multipack (including black, cyan, yellow and magenta ink cartridges), with colour fade resistant properties guarantees smooth, reliable and top quality printouts from your first to your last print. Our perfectly balanced inks ensure your printer stays working at its best. \n\nBrother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. \n \nGenuine Brother LC422XLVAL ink cartridges - worth it every time.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.