Product Details
General Information
| Colour | Black/White |
| Label colour | Black on white |
| Tape type | TZe |
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 4 m |
| Package type | Blister |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Tape size | 1.2 cm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Description
- Black text on white tape\n- 12mm wide\n- 4 metres long\n- Standard adhesive\n \nIdeal for general labelling applications around the office, workplace or home, this 12mm black on white Brother label tape cassette is perfect for identifying the contents of file folders, archive files, filing cabinets, storage boxes and USB flash drives. Print labels for telephone extension numbers, shelf identification and signage.\n\nUse the various features of your P-touch labelling machine to print durable labels on demand, quickly and efficiently.\n\nTZe tape cassettes are quick and easy to install, and come in various label widths, colours and materials - ensuring your P-touch machine can be used for all labelling needs.\n\nBrother P-touch laminated labels have been developed to last, even under extreme conditions, and are able to withstand extremes of temperature, sunlight, water, chemicals and abrasion.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: NORN130893253 Stock Available
-
Product Code: NORWRULA5Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORPR15005 Stock Available
-
Product Code: NORJFB4Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORJFB0Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NOR21395Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: DNUNORSH160Please Contact Us For Stock Availability
Alternative Products
Additional Documentation
People who bought this also bought
-
Product Code: NORN130893253 Stock Available
-
Product Code: NORWRULA5Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORPR15005 Stock Available
-
Product Code: NORJFB4Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORJFB0Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NOR21395Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: DNUNORSH160Please Contact Us For Stock Availability