‹ Prev
Next ›
Contract 25 straight desk with 3 drawer pedestal and graphite H-Frame leg 1600mm x 800mm - Oak Top
Ships in 1-3 Business Days
Stock is Available
- Back panel and H-Frame leg set with fixed 3-drawer pedestal and two cable access ports
- Pedestal can be fitted to left or right hand side
- Graphite frame with adjustable feet levellers
- 25mm thick worktop
- Rectangular desks 800mm deep cable port access
- The fully welded H-Frame leg design ensures a strong and stable workstation
- Desktops available in beech, oak, walnut, grey oak, kendal oak, Nebraska grey oak and white
- Sturdy fixed pedestal with three shallow drawers
- The traditional four leg design is complete with adjustable feet
Select Product Options
Finish: Oak
Frame Colour: Graphite
Width: 1600
Product Details
General Information
| Colour | Oak |
| Material | Wood |
| Cable Port | Yes |
| Desk Depth | 800mm |
| Dimensions (WxDxH) | 1600x800x725mm |
| Manufacturer | Dams International |
| Pedestals | Fixed 2 Drawer |
| Leg Type | 4 Leg |
| Frame Colour | Graphite |
| Size | 1600mm |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Top Colour | Oak |
| Style | Rectangular Desks |
Product Information
| Brand | Contract 25 |
| Type | Office Desks |
Description
Boasting a wide range of configurations and desk options, the Contract 25 range is available with cantilever leg and H-Frame leg designs to suit all requirements for function, style and most importantly budget.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.