‹ Prev
Next ›
Durable A4 6mm Spine Bar Black (Pack of 100) 2901/01
Please Contact Us For Stock Availability
- Colour: Black
- Create professional reports, projects, presentations and more
- Size: A4
- Plastic spine bars for binding unpunched papers and documents in seconds
- Contoured ends provide simple and easy insertion of paper
- Spine bar is 6mm thick and suitable for binding up to 60 sheets of paper
- Pack of 100
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Document Size | A4 |
| Dimensions | 144x302x78mm |
| Country of Origin | Germany |
| Manufacturer | Durable (UK) Ltd |
| Material | Plastic |
| Spine Width | 6mm Spine |
| Weight | 1.13kg |
Product Information
| Brand | Durable |
| Type | Binder |
Description
Durable Spine Bar, these plastic spine bars are a versatile binding system for unpunched papers and documents in seconds. The unique contoured ends provide simple and easy insertion of all papers. The spine bar is 6mm in thickness meaning it can hold up to 60 sheets of A4 paper. Supplied in pack of 100 black spine bars.
People who bought this also bought
-
Product Code: DB290901Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: DB29391916 Stock Available
-
Product Code: NORNAVA4843 Stock Available
-
Product Code: NORDELTA6BPlease Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORBCP150Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORA4160PI4 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
People who bought this also bought
-
Product Code: DB290901Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: DB29391916 Stock Available
-
Product Code: NORNAVA4843 Stock Available
-
Product Code: NORDELTA6BPlease Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORBCP150Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORA4160PI4 Stock Available