‹ Prev
Next ›
Durable Spine Bar 80 Sheet Binding Bar 9mm Black (Pack of 25) 2909/01
Please Contact Us For Stock Availability
- Pack of 25
- Colour: Black
- Size: A4
- Spine bar is 9mm thick and suitable for binding up to 80 sheets of paper
- Create professional reports, projects, presentations and more
- Plastic spine bars for binding unpunched papers and documents in seconds
- Contoured ends for easy insertion and removal of paper
- Ideal for binding unpunched papers
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Country of Origin | Germany |
| Dimensions | 95x300x57mm |
| Document Size | A4 |
| Material | Plastic |
| Manufacturer | Durable (UK) Ltd |
| Weight | 346.35g |
| Spine Width | 9mm Spine |
Product Information
| Brand | Durable |
| Type | Binder |
Description
Durable SPINEBAR, these plastic spine bars are a versatile binding system for unpunched papers and documents in seconds. The unique contoured ends provide simple and easy insertion of all papers. The spine bar is 9mm in thickness meaning it can hold up to 80 sheets of A4 paper. Supplied in pack of 25 black spine bars.
People who bought this also bought
-
Product Code: DB290101Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: DB293101Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORK40WT41125 Stock Available
-
Product Code: DB29391916 Stock Available
-
Product Code: NORGL522111097 Stock Available
-
Product Code: NORNAVA4843 Stock Available
-
Product Code: NORDELTA6BPlease Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NOR3R9064936 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
People who bought this also bought
-
Product Code: DB290101Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: DB293101Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORK40WT41125 Stock Available
-
Product Code: DB29391916 Stock Available
-
Product Code: NORGL522111097 Stock Available
-
Product Code: NORNAVA4843 Stock Available
-
Product Code: NORDELTA6BPlease Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NOR3R9064936 Stock Available