Product Details
General Information
| Colour | Silver |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery size(s) | CR2032 |
| Battery technology | Lithium |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Product colour | Silver |
| Package width | 84 mm |
| Package depth | 5 mm |
| Package height | 119 mm |
| Package type | Blister |
| Harmonized System (HS) code | 85068080 |
Product Information
| Brand | 2-Power |
| Type | Batteries |
Description
Special application battery offers reliable, long-lasting power and triple corrosion protection. Duralock Power Preserve technology helps lock power into this 2032 Battery made with high-purity lithium. Battery lasts 10 years in storage. Use in security devices, medical devices, fitness devices, calculators, watches, key fobs and more.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: NORSSB33Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORPR15005 Stock Available
-
Product Code: NORN1000236 Stock Available
-
Product Code: NORHBA4Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORA4LAM150184 Stock Available
-
Product Code: NORA3LAM15024 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
People who bought this also bought
-
Product Code: NORSSB33Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORPR15005 Stock Available
-
Product Code: NORN1000236 Stock Available
-
Product Code: NORHBA4Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORA4LAM150184 Stock Available
-
Product Code: NORA3LAM15024 Stock Available