Product Details
General Information
| Colour | Silver |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery size(s) | LR44 |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Product colour | Silver |
| Package width | 84 mm |
| Package depth | 6 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package type | Blister |
| Harmonized System (HS) code | 85068080 |
Product Information
| Brand | Duracell |
| Type | Batteries |
Description
These Duracell alkaline button batteries feature Duralock Power Preserve technology, which means they last for up to 5 years of shelf life. For use in toys, calculators, measurement devices and more, this pack contains 2 LR44 button batteries.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ST1049955 Stock Available
-
Product Code: RX58199Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: ER12701384 Stock Available
-
Product Code: NOR3MPP5745 Stock Available
-
Product Code: DU11937179 Stock Available
-
Product Code: NORE45013Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORNAVA4913 Stock Available
-
Product Code: NORLR444 Stock Available
-
Product Code: NORA4LAM150184 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
People who bought this also bought
-
Product Code: ST1049955 Stock Available
-
Product Code: RX58199Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: ER12701384 Stock Available
-
Product Code: NOR3MPP5745 Stock Available
-
Product Code: DU11937179 Stock Available
-
Product Code: NORE45013Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORNAVA4913 Stock Available
-
Product Code: NORLR444 Stock Available
-
Product Code: NORA4LAM150184 Stock Available