Epson 113 EcoTank Ink Bottle Pigment Cyan C13T06B240
- Works with Original
- Epson
- Inkjet Printer: EcoTank ET-16650 MF - EcoTank ET-16150 - EcoTank ET-5170 - EcoTank ET-5800 - EcoTank ET-5850 - EcoTank ET-M16600
- Eco Tank: ET-16150 - ET-5100 - ET-5150 - ET-5160 - Pro ET-16600 - Pro ET-16650 - Pro ET-16680 - Pro ET-5170 - Pro ET-5880 - ET-16650 - ET-5880 - ET-16600 - ET-5170 - ET-5800 - ET-5850 - Pro ET-5100 - Pro ET-5150 - Pro ET-5800 - Pro ET-5850 - ST-C8000
- Epson
- EcoTank ink bottle
- For use in: ET-5800 and ET-16600 series printers
- Print Yield: 6,000 pages
- Colour: Cyan
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | Ecotank ET-5880, EcoTank ET-5850, EcoTank ET-5800, EcoTank ET-16650, EcoTank ET-16600 |
| Colour ink page yield | 6000 pages |
| Colour ink volume | 70 ml |
| Ink technology | Pigment |
| Print technology | Inkjet |
| Country of origin | Indonesia |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 59 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 58 mm |
| Package weight | 130 g |
| Package type | Box |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946679839 |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Master (outer) case length | 480 mm |
| Master (outer) case width | 310 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Products per pallet | 1350 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 1890 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Description
The fast drying EcoTank 113 ink series features all pigment inks for smudge and highlighter-resistant prints. With this reliable and high-quality ink, you can be sure it will deliver great prints with clear text and vivid colours. From one set of ink, you can produce thousands of pages without having to change a cartridge.\n\nProfessional looking prints\nEnjoy great prints with clear text and vivid colours with this reliable and high-quality ink. The 113 ink series features all pigment inks to give you sharp prints that resist smudges and highlighters. As the pigment is quick drying, this ink is ideal for producing double-sided prints.\n\nPrint thousands of pages\nIt's impressive how many pages just one replacement set can produce - up to 7,500 pages in black and 6,000 in colour.\n\nEasy to use\nFilling EcoTank is simple and mess free with the resealable, intuitive and drip-free ink bottles. Thanks to a special mechanism, these ink bottles only allow the correct colours to be inserted.\n\nQuality you can rely on\nTo produce great results time and time again, Epson genuine inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers. Epson’s range of quality products are the result of high-tech manufacturing facilities and extensive and continual research and development.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: EP6747349 Stock Available
-
Product Code: EP6747265 Stock Available
-
Product Code: EP67470127 Stock Available
-
Product Code: NORN130893253 Stock Available
-
Product Code: NORSAL47 Stock Available
-
Product Code: NORPR240062 Stock Available
-
Product Code: NORPR16011 Stock Available
-
Product Code: NORPR15005 Stock Available
-
Product Code: NORA4LAM150184 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
People who bought this also bought
-
Product Code: EP6747349 Stock Available
-
Product Code: EP6747265 Stock Available
-
Product Code: EP67470127 Stock Available
-
Product Code: NORN130893253 Stock Available
-
Product Code: NORSAL47 Stock Available
-
Product Code: NORPR240062 Stock Available
-
Product Code: NORPR16011 Stock Available
-
Product Code: NORPR15005 Stock Available
-
Product Code: NORA4LAM150184 Stock Available