Epson 79XL Tower of Pisa DURABrite Ultra Ink Cartridge High Yield Black C13T79014010
- Works with Original
- Epson
- Inkjet Printer: WorkForce WF-5690DWF - WorkForce WF-4630DWF - WorkForce WF-4640DTWF - WorkForce WF-5190DW - WorkForce WF-5110DW - WorkForce WF-5620DWF
- Workforce Pro: WF-5190dw - WF-5620dwf - WF-5690dwf - WF4630dwf - WF-5110dw - WF4640dtwf
- Epson
- High yield
- Page yield: up to 2,600
- Colour: Black
- Compatible with: WorkForce Pro WF-4630DWF, WF-4640DTWF, WF-5110DW, WF-5190DW, WF-5620DWF, WF-5690DWF
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | WorkForce Pro WF-5620DWF |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | C13T79014010 |
| Country of origin | China |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 195 mm |
| Package weight | 0.146 g |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 46.5 cm |
| Products per pallet | 1080 pc(s) |
| Master (outer) case width | 195 mm |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 46.5 cm |
| Products per pallet (UK) | 1080 pc(s) |
| Products per pallet layer | 120 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 120 pc(s) |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Description
Reduce your printing costs with XL inks\nDURABrite Ultra Inks are available in standard and XL sizes, with page yields displayed clearly on each pack.\n\nEpson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. While standard sized cartridges are great to keep replacement costs low if you print infrequently, XL inks are ideal if you print high volumes.\n\nEpson inks are optimised for Epson printers \nEpson inks have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to deliver crisp, smudge-proof text and vibrant photographic images that will last for generations. Genuine Epson inks are produced to stringent, high-quality standards that enable Epson to guarantee the optimum performance of the printer, ink and media.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BA65418XRPlease Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: EP536018 Stock Available
-
Product Code: EP5359912 Stock Available
-
Product Code: BA7621949 Stock Available
-
Product Code: EP5360013 Stock Available
-
Product Code: OK192Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORLP241PPlease Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORFST57427 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
People who bought this also bought
-
Product Code: BA65418XRPlease Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: EP536018 Stock Available
-
Product Code: EP5359912 Stock Available
-
Product Code: BA7621949 Stock Available
-
Product Code: EP5360013 Stock Available
-
Product Code: OK192Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORLP241PPlease Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORFST57427 Stock Available