Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Size | A4 |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Flap Size | 3/4 Flap |
| Dimensions | 297x210mm |
| Country of Origin | UK |
| Capacity | 32mm |
| Closure | Tuck-In Flap |
| Biodegradable | 100% Biodegradable |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | Exacompta |
| Style | Standard Wallet |
| Weight | 50g |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Wallet |
Description
These Guildhall plain document wallets are made from durable 285gsm manilla and are suitable for filing and organising loose A4 sheets. The wallets have a 32mm filing capacity for storing up to 320 sheets and a 3/4 length flap to help keep content secure. Suitable for colour coordinated filing, this pack contains 50 blue document wallets.
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.