‹ Prev
Next ›
Exacompta Guildhall Legal Double Pocket Wallet Foolscap Blue (Pack of 25) 214-BLU
Please Contact Us For Stock Availability
- Capacity: up to 300 sheets of 80gsm paper
- DIN6738 certified - ideal for archival filing
- Perfect for legal, professional and financial services users
- Durable 315gsm sprint manila protects contents
- Double pocket legal wallet
- Perfect for storage and transport
- Size: foolscap
- Colour: blue
- Two pockets each with 35mm gusset
- Pack of 25
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Flap Size | Full Flap |
| Country of Origin | UK |
| Dimensions | 250x355mm |
| Capacity | 2x 35mm - 2 x 200 sheets |
| Closure | Fold Over Flap |
| Archival Quality | DIN6738 - 50 year archival quality |
| Biodegradable | 100% Biodegradable |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | ExaClair Limited |
| Grammage/Thickness | 315gsm manilla |
| Style | Double Pocket Wallet |
| Wallet Weight | Heavyweight |
| Weight | 90g |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Wallet |
Description
The Guildhall legal and professional filing range is manufactured exclusively from premium quality heavyweight 315gsm manilla, ensuring strength, durability and colour consistency required for the storage and protection of important documents. Made from 100% recycled material. Blue Angel certified. It also has superb archival qualities and is DIN 6738 certified. Ideal for filing or protecting papers on the move. Two pockets for storing loose papers.
People who bought this also bought
-
Product Code: GH10075Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: GH1007350 Stock Available
-
Product Code: GH1006524 Stock Available
-
Product Code: JDD2610338 Stock Available
-
Product Code: JDL2630319 Stock Available
-
Product Code: NORRBS38Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORDSCA427 Stock Available
-
Product Code: NORA480PB7 Stock Available
-
Product Code: NOR3R9064936 Stock Available
-
Product Code: NOR26003304 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
People who bought this also bought
-
Product Code: GH10075Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: GH1007350 Stock Available
-
Product Code: GH1006524 Stock Available
-
Product Code: JDD2610338 Stock Available
-
Product Code: JDL2630319 Stock Available
-
Product Code: NORRBS38Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: NORDSCA427 Stock Available
-
Product Code: NORA480PB7 Stock Available
-
Product Code: NOR3R9064936 Stock Available
-
Product Code: NOR26003304 Stock Available