- Pack of 100
- Use with A4 plastic covers
- Ideal for presentations, projects and sales pitches
- Suitable for any 21-ring comb binding machine
- Capacity: 14mm (81-100 80gsm pages)
- Length: 30cm
- No need for bulky binders
- Colour: Black
<
>
Fellowes A4 Plastic Binding Combs 14mm Black (Pack of 100) 5346902
34 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: NORA4SPFMPlease Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: KF01488Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: BB5346160 Stock Available
-
Product Code: NORTWIN1097 Stock Available
-
Product Code: NORDSCA417 Stock Available
-
Product Code: NOR26003304 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Diameter/Spine Width | 14mm |
| Dimensions | 14x14x300mm |
| Document Size | A4 |
| Max Capacity | 100 Sheets |
| Material | Plastic |
| Manufacturer | Fellowes |
| Weight | 10g |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Binding Spines & Combs |
Description
This pack of 100 binding combs provides a professional looking solution to presenting projects, sales pitches and various other multi-document collations. Measuring 30cm in length and suitable for A4 documents, these binding combs are an attractive and space saving way to keep materials together without the need for bulky binders or lever arch files. They can also be used with plastic covers for a wipe-clean finish on important documentation. These 14mm combs provide a capacity of 81-100 80gsm sheets of paper and are made from high quality black plastic. Use with any 21-ring comb binder.
