- HELP RELIEVE PRESSURE AND FATIGUE - This Fellowes PlushTouch mouse mat with wrist support conforms to your wrist for personalised comfort which helps relieve pressure and fatigue whilst mousing
- SUPERIOR COMFORT - Innovative FoamFusion™ Technology provides superior comfort and softness to help relieve wrist pressure
- ANTIBACTERIAL TECHNOLOGY - The PlushTouch mouse pad is made with Microban antibacterial technology which works 24/7 for an added level of hygienic product protection
- NON-SKID RUBBER BACKING - To prevent frustration in the workplace or at home, we have incorporated a non-skid rubber backing to the mouse pad which keeps wrist rest in place and prevents it from slipping around
- SUPERIOR TRACKING SURFACE - Improve performance whilst working with this optical-friendly mouse pad which features a superior tracking surface, making it perfect for use at your office desk or in the home
- PRODUCT DIMENSIONS - The dimensions for the Fellowes PlushTouch mouse mat are: H25.4 x W184.2 x D283.1mm
- FIRA ACCREDITED - This mouse mat wrist rest has been tested by FIRA International Ltd to comply with the ergonomic requirements set out in European Health and Safety Legislation: EN ISO 9241-5
- WARRANTY - This mouse mat comes with a 5-year warranty and access to top quality customer service to help with any quires you may have
<
>
Fellowes Plush Touch Mousepad Wrist Support Black 9252003
44 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Gaming mouse pad | No |
| Wrist rest | Yes |
| Material | Fabric, Foam |
| Non-slip base | Yes |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Width | 184 mm |
| Depth | 238 mm |
| Thickness | 2.5 cm |
| Weight | 200 g |
| Package width | 209 mm |
| Package depth | 279 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package weight | 250 g |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Mouse & Pad |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
