Fellowes Premium Gel Adjustable Mouse Pad/Wrist Support Black 9374001
- HELP RELIEVE PRESSURE AND FATIGUE - The Fellowes Premium gel mouse mat with wrist support conforms to your wrist for personalised comfort which helps relieve pressure and fatigue whilst mousing
- ADJUSTABLE WRIST SUPPORT - Angle adjustable with a 10mm forward or negative adjustment, allows for individual customisation and a preferred working position to be adopted
- SUPERIOR TRACKING SURFACE - Improve performance whilst working with this optical-friendly mouse pad which features a superior tracking surface, making it perfect for use at your office desk or in the home
- NON-SKID RUBBER BACKING - To prevent frustration in the workplace or at home, we have incorporated a non-skid rubber backing to the mouse pad which keeps wrist rest in place and prevents it from slipping around
- PRODUCT DIMENSIONS - The dimensions for the Fellowes Premium Gel mouse mat are: H25.4 x W157.2 x D249.2mm
- FIRA ACCREDITED - Tested by FIRA International Ltd to comply with the ergonomic requirements set out in European Health and Safety Legislation: EN ISO 9241-5
- WARRANTY - This mouse mat comes with a 5-year warranty and access to top quality customer service to help with any quires you may have
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Product colour | Graphite |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | Yes |
| Material | Polyester |
| Game edition | No |
| Recommended usage | Optical mouse |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Width | 157.2 mm |
| Depth | 249.2 mm |
| Thickness | 2.54 cm |
| Weight | 270 g |
| Dimensions (WxDxH) | 157.2 x 249.2 x 25.4 mm |
| Package width | 165.1 mm |
| Package depth | 261.9 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package weight | 320 g |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Mouse & Pad |
Description
This Fellowes Premium gel mousepad with wrist rest allows personalised comfort as the mouse mat wrist support has the ability to conform to your wrist, which helps relieve pressure and fatigue whilst mousing. To prevent frustration in the workplace or at home, we have incorporated a non-skid rubber backing to the mousepad with wrist support which keeps it in place and prevents it from slipping around. Fellowes understand that bad working habits cause many of us physical health problems and fatigue. By using this knowledge we have created a comprehensive range of ergonomic solutions like this innovatively designed product that help you enjoy a more comfortable and productive workspace. This ergonomic mouse mat has been tested by FIRA International Ltd to comply with the ergonomic requirements set out in European Health and Safety Legislation: EN ISO 9241-5.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: PI43585Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: SK00050Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: FS9303182317 Stock Available
-
Product Code: ST3324783 Stock Available
-
Product Code: BB5428217 Stock Available
-
Product Code: RI2101419 Stock Available
-
Product Code: KF04115385 Stock Available
-
Product Code: PA909536 Stock Available
-
Product Code: 3M42338Please Contact Us For Stock Availability
Alternative Products
Additional Documentation
People who bought this also bought
-
Product Code: PI43585Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: SK00050Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: FS9303182317 Stock Available
-
Product Code: ST3324783 Stock Available
-
Product Code: BB5428217 Stock Available
-
Product Code: RI2101419 Stock Available
-
Product Code: KF04115385 Stock Available
-
Product Code: PA909536 Stock Available
-
Product Code: 3M42338Please Contact Us For Stock Availability