- Circular aluminium dining tables with trumpet base leg design
- Steel trumpet base 500mm diameter available in silver, white and chrome
- 25mm table tops available in beech, Barcelona walnut, grey oak, Kendal oak, oak, white, black, light grey, and onyx grey
- Versatile and adaptable tables offer users a comfortable dining position for eating
- Range of square, rectangular and circular tables which will add charm and warmth to any office breakout room or café area
- Boasting an uncomplicated design and exceptional stability
<
>
Genoa circular dining table with silver trumpet base 800mm - oak
Please Contact Us For Stock Availability
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Oak |
| Dimensions (WxDxH) | 800x800x725mm |
| Frame Colour | Silver |
| Leg Type | Single Pole |
| Manufacturer | Dams International |
| Table Height | 750mm |
| Use | Indoor |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Shape | Circular Table |
| Size | 800mm |
Product Information
| Brand | Genoa |
| Type | Canteen Tables |
Description
Genoa dining tables have the right proportions, flawless surfaces and a solid foundation, featuring a trumpet base available in silver, white or chrome that offers the ultimate in strength and stability. Curved and straight table tops are available in a choice of nine colour finishes, with a simple yet stylish design which can be used as a dining table or as a meeting table in any traditional or modern breakout space or dining area.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
