‹ Prev
Next ›
HP 106A Original Laser Toner Cartridge Black W1106A
45 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Laser: 107a - MFP 135a - 107w - MFP 137fnw - MFP 135w
- Laser Printer: Laser 137fnw - Laser 137fwg - Laser 107a - Laser 107w - Laser 135wg - Laser 107r - Laser 135a - Laser 135ag - Laser 135r - Laser 135w
- HP
- Original HP 106A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 106 toner cartridges work with: HP Laser 107, 135, 137, 139
- 1 Black (~1,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for micro and small offices that would like to begin printing with laser technology from an industry leader – HP.
- Depend on Original HP 106A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HP 106 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 1000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | W1106A |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 277 mm |
| Depth | 104 mm |
| Height | 65 mm |
| Weight | 690 g |
| Package width | 363 mm |
| Package depth | 137 mm |
| Package height | 98 mm |
| Package weight | 1.3 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 2.7 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 19 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 25 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 525 pc(s) |
| Layers per pallet | 25 pc(s) |
| Products per pallet | 525 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 525 pc(s) |
| Pallet gross width | 120 cm |
| Pallet gross length | 100 cm |
| Pallet gross height | 2.45 m |
| Pallet gross weight | 683 kg |
| Pallet weight (EU) | 683 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 193424172702 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for micro and small offices that would like to begin printing with laser technology from an industry leader – HP.\nHP Original Toner Cartridges provide quality prints and impressive reliability. Very affordable, they are designed for the compact HP Laser printers for your home or office and your budget.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.