‹ Prev
Next ›
HP 142A Original LaserJet Toner Cartridge Black W1420A
93 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Laser Printer: LaserJet M111cw - LaserJet M111w - LaserJet M141a - LaserJet M110w - LaserJet M110we - LaserJet M140w - LaserJet MFP M140w Printer - LaserJet M111cw Printer - LaserJet MFP M141ca Printer - LaserJet MFP M141cw Printer - LaserJet M111w Printer - LaserJet M111a Printer - LaserJet MFP M140we Printer - LaserJet MFP M141w Printer - LaserJet M110w Printer - LaserJet M111a - LaserJet M111ca - LaserJet M141cw - LaserJet M110we Printer - LaserJet M111ca Printer
- LaserJet: MFP M140we - MFP M141cw - M111a - M111ca - M111cw - M111w - M110we - MFP M140w - MFP M141a
- Inkjet Printer: LaserJet M140we
- HP
- HP 142A toner cartridge works with: HP LaserJet M110, M111, M139e-M142e , M140
- 1 Black (~950 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Homes and small offices that want affordable, ultra high-quality black and white prints from their small, compact HP LaserJet Series 100 printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HP 142A toner cartridge works with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 950 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Business |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Width | 375 mm |
| Depth | 108 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 510 g |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 810 g |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4.1 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 32 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 27 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 243 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 168 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 168 pc(s) |
| Pallet gross width | 114.8 cm |
| Pallet gross length | 99 cm |
| Pallet gross height | 126.9 cm |
| Pallet gross weight | 217.3 kg |
| Pallet weight (EU) | 156.6 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 194850740626 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Homes and small offices that want affordable, ultra high-quality black and white prints from their small, compact HP LaserJet Series 100 printer.\nHP Original HP LaserJet Toner Cartridges provide impressive reliability, standout quality, and affordability for home and office printing.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.