‹ Prev
Next ›
HP 149X Original LaserJet Toner Cartridge High Yield Black W1490X
45 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Laser Printer: LaserJet Pro 4002dne - LaserJet Pro 4002dwe - LaserJet Pro 4102fdn - LaserJet Pro 4002dw - LaserJet Pro 4102dwe - LaserJet Pro 4103dw - LaserJet Pro MFP 4103dw Printer - LaserJet Pro MFP 4102dwe Printer - LaserJet Pro 4002dw Printer - LaserJet Pro 4002d Printer - LaserJet Pro MFP 4102dw Printer - LaserJet Pro 4002dne Printer - LaserJet Pro MFP 4102fdwe Printer - LaserJet Pro MFP 4102fdn Printer - LaserJet Pro 4002dwe Printer - LaserJet Pro MFP 4102fdw Printer - LaserJet Pro 4102dw - LaserJet Pro 4102fdw - LaserJet Pro 4102fdwe - LaserJet Pro 4103fdn - LaserJet Pro MFP 4103fdn Printer
- LaserJet Pro: 4001d - 4002dw - 4002dwe - 4003 - 4003dn - 4003dw - 4004 - 4004dn - MFP 4100 - MFP 4101fdne - MFP 4102fdne - MFP 4102fdw - MFP 4104dw - 4001 - 4001dn - 4001dw - 4001ne - 4002 - 4002dn - 4002n - 4002ne - 4004d - MFP 4101fdn - MFP 4101fdwe - MFP 4101fdwp - MFP 4102dw - MFP 4102fdn - MFP 4103 - MFP 4104fdn - 4001dne - 4001dwe - 4001n - 4002dne - 4003n - 4004dw - MFP 4102 - MFP 4102dwe - MFP 4102fdwe - MFP 4103dw - MFP 4103fdw - MFP 4104fdw - 4002d - MFP 4101 - MFP 4101dw - MFP 4101dwe - MFP 4101fdw - MFP 4103fdn - MFP 4104
- Inkjet Printer: LaserJet Pro 4002dn Printer - LaserJet Pro 4002dn
- HP
- Original HP 149X toner supplies deliver legendary HP print quality.
- HP 149 LaserJet Toner Cartridges work with: HP LaserJet Pro 4002, 4102
- 1 Black (~9,500) pages
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Easy-to-manage Original HP Toner Cartridges deliver professional-quality prints for office productivity in small and medium businesses.
- 1 toner cartridge; Recycling guide
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HP 149 LaserJet Toner Cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 9500 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Japan |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 362 mm |
| Depth | 102 mm |
| Height | 227 mm |
| Weight | 970 g |
| Package width | 362 mm |
| Package depth | 102 mm |
| Package height | 227 mm |
| Package weight | 1.35 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 6.8 |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 27 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 135 pc(s) |
| Products per pallet | 135 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 84 pc(s) |
| Pallet gross weight | 203 kg |
| Pallet weight (EU) | 134 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 194850663369 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | 1 toner cartridge; Recycling guide |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1098 x 942 x 1279 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1097.8 x 941.8 x 1278.9 mm (43.2 x 37.1 x 50.4") |
| Pallet weight (imperial) | 202.3 kg (446 lbs) |
| Pallet size (EU) | 1100 x 740 x 1057 mm |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Easy-to-manage Original HP Toner Cartridges deliver professional-quality prints for office productivity in small and medium businesses.\nHP Original LaserJet Toner cartridges with Jet Intelligence produce high-quality business documents. Maintain productivity with easy-to-manage cartridges offered in two sizes,[1] and designed with the environment[2,3,4] and security[5,6] in mind.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.