‹ Prev
Next ›
HP 62 Original Ink Cartridge 4/4.5-ml Black/Tri-color N9J71AE
69 Stock Available
- Works with Original
- HP
- ENVY: 5548 e-All-in-One - 5544 e-All-in-One - 5546 e-All-in-One - 5640 e-All-in-One - 5642 e-All in-One - 5646 e-All-in-One - 5541 e-All-in-One - 5542 e-All-in-One - 7640 e-All-in-One - 5540 e-All-in-One
- Inkjet Printer: ENVY 5540 - ENVY 5547 All-in-One - ENVY 5540 All-in-One - ENVY 7640 All-in-One - OfficeJet 5742 All-in-One - ENVY 5542 All-in-One - ENVY 5548 All-in-One - OfficeJet 200 Mobile Printer - OfficeJet 250 - ENVY 5640 All-in-One - ENVY 5542 - ENVY 5547 - ENVY 5642 - ENVY 7640 - OfficeJet 5740 All-in-One - ENVY 5548 - ENVY 5640 - ENVY 5646 - OfficeJet 200 - OfficeJet 5740 - ENVY 5646 All-in-One - OfficeJet 250 Mobile AiO Printer - OfficeJet 200 Mobile - OfficeJet 5742 - ENVY 5642 All-in-One
- OfficeJet: 5740 e-all-in-one - 5744 e-all-in-one - 5746 e-all-in-one - 5742 e-all-in-one
- HP
- Original HP 62 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 62 ink cartridges work with: HP Envy 5540, 5542, 5642, 5644; HP OfficeJet 200, 250, 5740, 5742, 5744
- 1 Black (~200 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Reliably print eye-catching long-lasting colour for virtually any need – documents, store-quality photos, and more.[1]
- Depend on Original HP 62 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 2 ink cartridges: black, tri-colour
Product Details
General Information
| Colour | Assorted |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | HP 62 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Black ink page yield | 200 pages |
| Colour ink page yield | 165 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Dye-based ink / Pigment-based ink |
| OEM code | N9J71AE |
| Country of origin | Malaysia |
| HP segment | Business |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Width | 117 mm |
| Depth | 38 mm |
| Height | 157 mm |
| Weight | 80 g |
| Package width | 117 mm |
| Package depth | 38 mm |
| Package height | 157 mm |
| Package weight | 110 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 960 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Pallet gross weight | 140.6 kg |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.01 kg |
| Pallet weight (EU) | 100.4 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per pallet (EU) | 480 pc(s) |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 889894419385; (30N) 199642338074; (NE1) 199642338098 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894419385, 199642338074, 199642338098 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Reliably print eye-catching long-lasting colour for virtually any need – documents, store-quality photos, and more.[1]\nOriginal HP high-yield ink cartridges reliably deliver standout, durable colour documents and photos[1] page after page. HP ink cartridges are specially designed to work with your HP printer for projects at home, work, and school.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.