People who bought this also bought
-
Product Code: TAU40002-PBPlease Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: BF0038717 Stock Available
-
Product Code: BF003718 Stock Available
-
Product Code: I003818Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: I000062Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: OP000031392 Stock Available
-
Product Code: I0003732 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Back Width | 490mm |
| Backrest Height | 450mm |
| Back Height | 450mm |
| Chair Colour | Black |
| Dimensions | 490x460x480mm |
| Frame | Chrome |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 150kg |
| Leg Type | Cantilever Base |
| Leg Material | Steel |
| Leg Colour | Chrome |
| Manufacturer | The OT Group |
| With Arms | Fixed Arms |
| Weight | 12kg |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 480mm |
| Seat Depth | 460mm |
| Self Assembly | Pre-Assembled |
| Style | Conference Chair |
Product Information
| Brand | Sonix |
| Type | Banqueting & Conference Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
