‹ Prev
Next ›
Exacompta Guildhall Legal Double Pocket Wallet Foolscap Green (Pack of 25) 214-GRN
30 Stock Available
- Pack of 25
- Two pockets each with 35mm gusset
- Colour: green
- Size: foolscap
- Perfect for storage and transport
- Double pocket legal wallet
- Durable 315gsm sprint manila protects contents
- Perfect for legal, professional and financial services users
- DIN6738 certified - ideal for archival filing
- Capacity: up to 300 sheets of 80gsm paper
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Flap Size | Full Flap |
| Dimensions | 250x355mm |
| Country of Origin | UK |
| Closure | Fold Over Flap |
| Capacity | 2x 35mm |
| Biodegradable | 100% Biodegradable |
| Archival Quality | DIN6738 - 50 year archival quality |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | ExaClair Limited |
| Grammage/Thickness | 315gsm manilla |
| Wallet Weight | Heavyweight |
| Style | Double Pocket Wallet |
| Weight | 90g |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Wallet |
Description
The Guildhall legal and professional filing range is manufactured exclusively from premium quality heavyweight 315gsm manilla, ensuring strength, durability and colour consistency required for the storage and protection of important documents. Made from 100% recycled material. Blue Angel certified. It also has superb archival qualities and is DIN 6738 certified. Ideal for filing or protecting papers on the move. Two pockets for storing loose papers.
People who bought this also bought
-
Product Code: GH10075Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: GH1007350 Stock Available
-
Product Code: GH10069Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: GH1006524 Stock Available
-
Product Code: NORDSCA427 Stock Available
-
Product Code: NORA480PI6 Stock Available
-
Product Code: NORA480PG18 Stock Available
-
Product Code: NORA480PC38 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
People who bought this also bought
-
Product Code: GH10075Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: GH1007350 Stock Available
-
Product Code: GH10069Please Contact Us For Stock Availability
-
Product Code: GH1006524 Stock Available
-
Product Code: NORDSCA427 Stock Available
-
Product Code: NORA480PI6 Stock Available
-
Product Code: NORA480PG18 Stock Available
-
Product Code: NORA480PC38 Stock Available