- 4 angle height adjustments to raise laptop screen to optimal viewing level
- Supports up to a 17” Laptop or a maximum weight of 11.3kg
- Stabilising front edge prevents laptop from sliding off the unit
- Cooling vents help dissipate laptop heat
- Provides space for USB hub and easy Cable management
- Sliding feet let you move and access unit as needed without damaging surfaces
- Accredited against BS EN ISO 9241 by FIRA international, an independent Ergonomic Accreditor
- Specification: Height range: 8.8 -18.4cm Angle range: upto 30°
<
>
Fellowes Designer Suites Laptop Stand Black 8038401
110 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Product type | Laptop stand |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Maximum notebook screen size compatibility | 43.2 cm (17") |
| Maximum weight capacity | 11.3 kg |
| Certification | FIRA International, EN ISO 9241-5 |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 88 - 184 mm |
| Tilt angle range | 0 - 30° |
| Cable management | Yes |
| Width | 335 mm |
| Depth | 284.2 mm |
| Height | 101.6 mm |
| Weight | 890 g |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Laptop Stand |
