- MINIMISE DISCOMFORT - Help minimise discomfort in your workspace by placing your monitor at a more ergonomically correct viewing position to suit you with the Fellowes Designer Suites monitor riser
- MULTIPLE HEIGHT ADJUSTMENTS - The Designer Suites monitor stand offers three different stacking height adjustments to maximise viewing comfort (Height Adjustments: 11/13/15cm)
- MAXIMUM WEIGHT - This monitor riser can support monitors up to 18kg in weight, with a max screen size of 21"/53.34cm
- STORAGE TRAY - This monitor riser features a storage tray, to help keep your desk tidy and organise your business essentials
- FIRA ACCREDITED - This monitor stand has been tested by FIRA International Ltd to comply with the ergonomic requirements set out in European Health and Safety Legislation: EN ISO 9241-5
- WARRANTY - The Designer Suites monitor stand comes with a 5-year warranty and access to top quality customer service to help with any queries you may have
<
>
Fellowes Designer Suites Monitor Stand Black 8038101
119 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum weight capacity (per display) | 18 kg |
| Maximum screen size | 53.3 cm (21") |
| Mounting type | Desk |
| Maximum weight capacity | 18 kg |
| Mounting | Freestanding |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment type | Manual |
| Height adjustment range | 110 - 150 mm |
| Drawers | Yes |
| Number of drawers | 1 drawer(s) |
| Product colour | Black, Pearl |
| Width | 406 mm |
| Depth | 238 mm |
| Height | 111 mm |
| Weight | 1.06 kg |
| Screen size compatibility | 21 |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Accessories |
