- 12 sheet punch capacity, 150 sheet binding capacity with a maximum comb size of 18mm
- Full width handle reduces punching effort
- Angled comb rake to facilitate the loading of punched sheets
- Adjustable edge guide aligns sheet accurately
- Storage tray with patented comb & document measure for quick selection of the correct size supplies
- Chip tray with burst out feature to eliminate jams
- Vertical sheet loading ensures consistent punch alignment
<
>
Fellowes Star+ 150 A4 Manual Comb Binding Machine 5627501
12 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | White/Grey |
| Method of control | Manual |
| Binding capacity | 150 sheets |
| Punch capacity | 12 sheets |
| Product colour | Grey, White |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Plastic comb binding | Yes |
| Width | 450 mm |
| Depth | 280 mm |
| Height | 80 mm |
| Weight | 4.26 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84401090 |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Binding Machines |
